Czujnik fotoelektryczny: jego zasady funkcjonowania i zawodowe użycie

Dla wielu odbiorców Internetu zagadnienia z dziedziny elektryki czy fizyki są niemal wiedzą z innego świata. Niewiele osób ma przeświadczenie o zasadach funkcjonowania różnych urządzeń. Niektórzy jednak chcieliby samemu sprostać wyzwaniom z tych dziedzin. Co więc mogą uczynić? Mogą przykładowo napisać w wyszukiwarki You Tube lub Google wybrane frazy, takie jak: enkoder inkrementalny, czujniki fotoelektryczne czy czujnik odległości sick, tam znajdą wiele cennych informacji na wspomniane tematy. Fachowe ich wyjaśnienie może pomóc w zrozumieniu funkcjonowania wybranych urządzeń lub nawet może być zachętą do podjęcia samodzielnych działań w tym temacie.
czujniki - montowanie
Twórca artykułu: Gareth Halfacree
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
W owym artykule skupimy się na wyklarowaniu zasad działania czujnika fotoelektrycznego, który jest z reguły niedrogim urządzeniem. Jest to urządzenie, które jest złożone z połączonych dwóch diodek, które są zespolone w plastikowej obudowie. Te diody są oderwane od siebie przegrodą wykonaną z plastiku. Pierwsza dioda jest niczym innym jak diodą podczerwoną, która wysyła światło na takiej samej zasadzie, jak dioda zastosowana chociażby w pilocie telewizyjnym. Drugi element, który wygląda na diodę, jest rzeczywiście fototranzystorem. Jest on uaktywniony, gdy świeci na niego konkretne światło.

Czy w odniesieniu do omawianego w tym materiale tematu znajdujesz zadowalające odpowiedzi? Jeżeli nie, to inne porady zobacz w serwisie (http://www.shoplet.pl/28-dell), który znajduje się tu.

W niniejszym przypadku będzie to światło podczerwone, wypuszczane przez wspomnianą diodę. Dioda ta świeci, na skutek czego światło uderza w bazę tranzystora, która potem emituje prąd. Podobne rozwiązanie jest wykorzystane w transoptorach. Zobacz produkty na stronie:

Jakie zastosowanie ma w praktyce czujnik fotoelektryczny? Jego użycie jest bardzo duże. Mocno praktycznym wydaje się zastosowanie go jako czujnika zbliżeniowego. Zbliżone zastosowanie ma czujnik zbliżeniowy ultradźwiękowy. Funkcjonował on trochę inaczej, bo posiadał mały głośnik, który wysyłał sygnał. Sygnał ten odbijał się od tej przeszkody na którą natrafił i następnie powracał. W ten sposób można było wychwycić odległość od konkretnej przeszkody. Zobacz stronę:


Więcej tekstów

Gniazdo poczwórne i gniazdo satelitarne powinny być w każdym mieszkaniu

Gniazdka
Twórca artykułu: Jenny Ondioline
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Odpowiednio zaprojektowana elektryka jest gwarancją wygodnego używania obecnych w mieszkaniu urządzeń elektrycznych. Dostępne jest mnóstwo różnorodnych rodzajów gniazdek, niektóre z nich są zbędne, ale są i takie, które obowiązkowo trzeba mieć w domu.

Oddziaływanie opisywanego czujnika jest nader podobne, z tym że jego zakres działania jest o wiele mniejszy. Jego odległość funkcjonowania wynosi kilka centymetrów, gdy czujnik ultradźwiękowy działa nawet do trzech metrów. Czujnik fotoelektryczny sprawdzi się pierwszorzędnie jako czujnik antywłamaniowy. Przykładowo przy otwarciu drzwi oddalona zostanie przeszkoda i czujnik wtedy zadziała.
20/02/23, 07:58:03
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.