W jaki sposób działają nowoczesne zasilacze impulsowe jak również jak teraz przystapić do ich zakupu

Zasilacze impulsowe są w większości wypadków zbudowany w oparciu o dobre przetwornicę napięcia. Pierwsza sekcja takich urządzeń jest spotykana tylko w różnych zasilaczach sieciowych. Jest ona stosowana do przetworzenia napięcia przemiennego. Zwykle składa się z prostownika a, także rozmaitych kondensatorów. Napięcie dochodzi do tak zwanej sekcji kluczującej, w której zazwyczaj wykorzystuje się tranzystory.

elektryka
Pomiędzy tranzystorami przełącza się stany nasycenia jak również zatkania. Mogą mieć one przeróżne modulowane długości w zależności od tego, który zasilacz impulsowy się wybierze. Częstotliwość impulsów okazuje się przy tym zwiększona od częstotliwości sieci energetycznej. Napięcie z tego typu zasilacza jest przesyłane do dobrych diod. Jeśli przy konstruowaniu transformatora użyje się paru uzwojeń wtórnych, ten będzie mógł dostarczyć kilka różnych napięć wyjściowych.

W przeważającej liczbie sytuacji można wyróżnić parę rodzajów zasilaczy impulsowych. Pewnym z nich jest choćby zasilacz impulsowy flypack. W jego przypadku klucz tranzystorowy jest zwarty jak również przez uzwojenie pierwotne może on skupiać energię magnetyczną. Tego rodzaju rdzeń potrafi oddawać energię dzięki procesom indukcyjnym. () Częstotliwość ładowania bywa w takim przypadku stała. Tego typu układy można zwykle wykorzystywać w zasilaczach o małej mocy, chociażby w telefonach komórkowych. Drobną wadą takiego rodzaju rozwiązania jest niska sprawność energetyczna. Następnym gatunkiem zasilaczy jest Half-bridge i full-bridge. Układy te są dosyć podobne do transformatora sieciowego. Napięcie przebiega tutaj nie sinusoidalnie, lecz prostokątnie. Za regulacje parametrów takiego rodzaju systemu odpowiedzialne są układy scalone. Działają one w celu podtrzymania właściwego napięcia. Do zmiany poziomów napięć można używać mostku Graetza a, także pozyskać układ typowy dla zasilaczy symetrycznych ( oferta na szczegółów na gigaom.pl). Układy pół-mostkowe można obecnie napotkać w rozmaitych zasilaczach komputerowych. Odznacza je moc dochodząca do około kilkuset watów. Z kolei układy pełnego mostka umożliwiają transfer mocy powyżej 1 kW. Zwyczajowo w przypadku zasilaczy mających więcej niż 75 W.


Zasilacze impulsowe są teraz dostępne w bardzo rozmaitych cenach a, także typach, dlatego każdy znajdzie na pewno rodzaj odpowiedni do jego zapotrzebowania. Warto przy tym ufać radom wyspecjalizowanych znawców tematu. Na pewno będą oni mogli doradzić należyte zakupy zasilaczy, jak również pomagać zyskać o nich bliższe informacje. Jest to doskonały sposób, by prosto zorientować się w produktach takiego typu. W poszukiwaniu dokładnych danych na temat wykorzystywanych w nich technologii dobrze jest odwiedzić wielorakie stronki internetowe jak również poczytać nieco artykułów na ten temat. Wiedza dotycząca czegoś takiego jak dla przykładu zasilacz impulsowy może być przydatna wszystkim osobom, jakie pasjonują się elektroniką oraz jej zastosowaniami.
21/06/11, 08:37:11
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.