Nasze gadżety ochraniane są przez drobne podzespoły, o których istnieniu nierzadko nie mamy bladego pojęcia

Rezystory (m.in. warystor) to wyjątkowo drobne komponenty, których fundamentalnym zadaniem jest chronienie urządzeń przed wzrostem napięcia. Są one obecne w rozmaitych urządzeniach, z którymi mamy styczność każdego dnia.


sprzęt - migawka
Twórca artykułu: Arkadiusz Sikorski
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Najprawdopodobniej większość z nas zupełnie nie zdaje sobie sprawy z ich istnienia, choć pełnią tak ważną funkcję. Najpowszechniejszym przedmiotem, w którym stosuje się warystory jest odbiornik telewizyjny. Te maleńkie komponenty cechują się tym, iż ich wartość oporu maleje wraz ze zwiększaniem się napięcia. Są one zatem zwykłymi bezpiecznikami. Jeżeli napięcie przepływające poprzez warystory jest zbyt duże, przechwytują one sygnał elektryczny, co sprawia, iż nasze urządzenie pewnie wyłączy się. Jest to doskonała ochrona przed przepięciami, które w innym wypadku miałyby szansę zagrozić naszemu urządzeniu. Jeżeli planujemy nabyć warystory to nie ma z tym żadnego problemu – starczy zaglądnąć do sieci, otworzyć przeglądarkę oraz wpisać interesujące nas słowo kluczowe, a otrzymamy mnóstwo rezultatów, które powinny nas zadowolić. W Internecie działa wiele sklepów mających w ofercie warystory.

sprzęt - zbliżenie
Twórca artykułu: wiktor jedrzejczak
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
Odbiorniki telewizyjne nie są jedynymi urządzeniami, w których stosuje się te maleńkie komponenty. Używa się ich także do ochraniania linii telefonicznych oraz w liniach wysokiego napięcia. W tym pierwszym wypadku ich zadaniem jest ochrona aparatów telefonicznych, modemów i najróżniejszych urządzeń podłączonych do linii telefonicznej. Ponadto warystory pełnią także rolę odgromników oraz używane są jako specjalne zabezpieczenie transformatorów. Teraz produkowane są najczęściej ze ściśniętych tlenków cynku oraz bizmutu, które kształtuje się w krążek. Pokrewnym podzespołem jest termistor, jednakże w jego przypadku opór w dość znacznej mierze zależy od temperatury. Używa się ich nadzwyczaj często w akumulatorach telefonów, by je ochronić na ten przykład przed nazbyt prędkim ładowaniem.


Używamy na co dzień tak dużo urządzeń, że mało kto jest świadomy tego, jak złożone mogą one być. Jeżeli więc nasze urządzenie, na przykład telewizor, nagle zgaśnie, to możemy domyślać się, iż zadziałał warystor, który ochronił je przed groźniejszymi skutkami.
20/06/02, 07:41:08
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.