Czy konkretny pracodawca może monitorować swoich zatrudnionych? Jakie ograniczenia występują?

Pomimo coraz bardziej powszechnej praktyki monitorowania pracowników, bez wątpienia nie jest on wprost regulowany w żadnym akcie prawa. Taka możliwość jednak bierze się z udogodnień kontrolnych zatrudniającego wobec podwładnego. Monitorowanie pracowników może znaleźć się także w przepisach zapisów kodeksu pracy.

pracownicy na przerwie
Twórca artykułu: US Department of Education
Na podstawie danych z: http://www.flickr.com
zatrudniający, który ma w planach monitorowanie pracowników musi ich o tym powiedzieć - . Jest w stanie to wykonać poprzez zamieszczenie odpowiednich zapisów w wewnątrzzakładowych regulacjach, przykładowo w regulaminie pracy.

Analogiczny portal publikuje zbliżone tematy. Jeżeli Cię one interesują, to kliknij tu i przeczytaj więcej porad na stronie publikacji, którą tam odnajdziesz.

Tego typu zapis może się także znaleźć w umowie o pracę. Informacja tego typu musi być określona niezwykle precyzyjnie, na tyle, aby pracownicy nie mieli kłopotu ze zrozumieniem, które z ich zachowań będzie kontrolowane przez pracodawcę. Oraz oczywiście w jaki sposób będzie robione.

Co równie ważne,zatrudniający musi przekazać pracownikom wiadomość o wprowadzanym monitoringu w sposób zwyczajowo przyjęty w danym miejscu pracy. Może to zrobić więc za pośrednictwem poczty elektronicznej, lub w formie ogłoszenia na tablicy informacyjnej. Niezwykle często używane są kamery, jednak jak mogą podkreślać niektórzy prawnicy, w momencie zapisu i archiwizacji zapisów z nich, pracodawca musi zebrane dane archiwizować zgodnie z wymogami ustawy o ochronie danych osobowych. Zatrudniający nie może monitorować miejsc, w których nie jest robiona praca, czyli są to szatnie, stołówki czy toalety. Co więcej, kamery nie powinny być zamieszczane w miejscu pracy, żeby tylko sprawdzić jakość pracy.


Więcej tekstów

Skuteczny monitoring – czemu teraz dobrze jest korzystać z podobnych rozwiązań i które systemy należałoby wybierać?

kamera obrotowa
Niestety, dziś bardzo często słyszy się o przypadkach brzemiennych w skutkach napadów, podczas których można stracić wiele cennych przedmiotów. Prawidłowe zabezpieczenie się przed kradzieżami ma naprawdę priorytetowe znaczenie. Rynek proponuje wiele ciekawych rozwiązań, na przykład współpracę z firmą ochroniarską, która montuje odpowiedni alarm.

Monitoring telefonówumożliwiony jest jedynie w odniesieniu do rozmów pracowniczych. Nagrywanie prywatnych rozmów podwładnych będzie się wiązać z poważnymi zarzutami, na gruncie kodeksu karnego. Kto w celu odzyskania informacji, do której nie jest uprawniony ma szanse założyć podsłuchy lub może posłużyć się takim urządzeniem, może otrzymać karę pieniężną,jak również karę wiezienia. Jak więc widać, spoglądanie podwładnych nie polega na sprawdzaniu ich we wszystkich czynnościach. Nie jest to “big brother” jak część sądzi. , każdy pracodawca ma do tego prawo, ale musi się zastosować do wielu przepisów.
21/01/02, 07:50:05
Do góry
Zamknij
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności.
Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w ustawieniach Twojej przeglądarki.